Napoleon chwilowo spokojnie odpoczywa i dochodzi do zdrowia w Budapeszcie, wszyscy jednak liczymy na to, że na wiosnę wyfrunie z obecnego gniazda. Najprawdopodobniej będzie miał wtedy nowy logger. Warto więc, przygotować się na nowe dane :)
Na podstawie informacji jakie otrzymałam od Pana Kazimierza pozwolę sobie więc co nieco przybliżyć to, co pokazują mapki, których zrzuty zamieszczam.
W następnej części będzie więcej o samym wypadku Napoleona.
Poniżej mapka z pobytu Napoleona feralnego dnia 25.08 w Debreczynie (zrzut z godz. 12.54, tuż przed wypadkiem, lot na wysokości 143 m z prędkością 45,7 km/h - odnotowane w tabeli po prawej stronie). Warto sobie mapkę powiększyć.
Na mapce widzimy czerwone linie ze strzałkami - oznaczają one przebieg lotu Napoleona od punktu do punktu - strzałka oznacza kierunek rzecz jasna. Każde z kółek (czerwone, niebieskie i żółte) kumulują punkty odczytu danych (dane odczytywane są nawet co 20 sekund, stąd przy zmniejszeniu mapki mamy kumulacje odczytów w konkretnych punktach) . Czerwone kółeczko oznacza ogromną kumulację takich odczytów, w kółeczkach niebieskich i żółtych podane mamy liczby - to jest liczba skumulowanych w danym miejscu odczytów.
Dane jakie można odczytać z loggera są prezentowane w trzech kategoriach - widać je w prawym dolnym rogu zdjęcia: GPS, ENV, ODBA.
To co dostajemy od Pana Kazimierza to odczyt w wersji GPS, bo to jest dla nas najciekawsze, pokazuje miejsce i kierunek poruszania się ptaka, to czy ptak leci czy jest na ziemi (mamy odczyt wysokości).
ENV odpowiada za odczyt temperatury i natężenia światła (wiadomo, czy jest dzień, czy noc).
ODBA było dla nas ważne przy wypadku Napoleona - monitoruje ogólną aktywność ptaka i poziom jego ruchu - można ustalić kiedy ptak żeruje, kiedy nie rusza się itp., - to bardzo dokładne dane, zastosowano tutaj bardzo czuły akcelerometr 3D, monitorujący ruch w każdej płaszczyźnie.
Bardzo niskie odczyty ODBA - na poziomie 20 wskazują, że ptak jest z pewnością martwy. Nawet gdy śpi, to odczyty ODBA są na poziomie 70-100, przypomnijmy, że odczyt dla Napoleona był na poziomie 65.
W czasie lotu występują nieustannie zmiany prędkości. Generalnie - wolno gdy ptak spina się w kominie, potem bardzo szybko gdy już ,,ześlizguje się,, z komina, potem wolniej lub szybciej, gdy szuka następnego komina. Do tego prędkość zmienia się, gdy pojawiają się wiatry. Wiatr może nawet dwukrotnie zwiększyć prędkość przelotu, ale i znacznie zmniejszyć, ptak może wręcz stać przez sekundy w locie, gdy napotka przeciwny wiatr.
Na wykresie w dolnym prawym rogu mamy też odnotowane w zależności od czasu:
- prędkość - zielona linia
- w czasie lotu są to nieustanne cykle wysokich wylotów i głębokich spadków - charakterystycznych dla lotu szybowcowego
- wysokość n.p.m. - niebieska linia i niebieskie pole pod wykresem - poziomy przebieg linii wskazuje, że ptak przebywa na ziemi.
Wszystkie powyższe informacje opracowane lub bezpośrednio cytowane na podstawie wiadomości przekazanych przez Pana Kazimierza za co bardzo dziękuję rzecz jasna :)
Doskonale zapisuje wszystkie dane! Szczęściarz z ciebie, Napoleon. Wracaj do zdrowia, szykuj się na wiosenny wyjazd!💖💗